Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski

W 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Jest to upamiętnienie chrztu Mieszka I, władcy Polan, który – zgodnie z tradycją – odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. „I to wtedy też narodziła się Polska. Narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla siebie, jako wspólnota narodowa i polityczna, bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: my, Polacy.” (Przemówienie prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wygłoszone w 1050. rocznicę Chrztu Polski w Poznaniu, 15.04.2016).

W jedności z episkopatem Polski, w celu kultywowania pamięci o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu, bp Tadeusz Lityński poleca, aby:

w najbliższą niedzielę, tj. 11 kwietnia, do ogłoszeń parafialnych włączyć informację o Święcie Chrztu Polski,

na dzień 14 kwietnia br. kościoły i domy parafialne udekorować flagami RP i watykańskimi,

14 kwietnia w modlitwie powszechnej uwzględnić stosowne wezwanie w intencji Ojczyzny, Kościoła w Polsce oraz rodaków w kraju i zagranicą

Więcej informacji na temat Święta Chrztu Polski na stronie http://swietochrztu.pl