Historia Przylep

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy, ustanowiona została dekretem Kurii Biskupiej w Gorzowie Wlkp., 13 czerwca 1980 roku, w dniu wspomnienia św. Antoniego, który patronuje parafii. Kaplica w Przylepie, w której od 1947 r. odprawiane były nabożeństwa,  ustanowiona została kościołem parafialnym nowej parafii. Kościół ten powstał w dawnej sali tanecznej.  Po wojnie w 1947 r. został podarowany dla społeczności Przylepu, która należała do rzymsko-katolickiej parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. Na terenie parafii w Przylepie znajduje się również cmentarz komunalny.

Wierni, tworzący parafię, początkowo należeli do parafii św. Jadwigi. Tam uczestniczyli w życiu parafialnym i korzystali z gorliwej pracy kapłańskiej i duszpasterskiej Księży Proboszczów, Ks. Kan. Kazimierza Michalskiego oraz wielu Księży Wikariuszy. Od 1947 r.  księża zaczęli przyjeżdżać do Przylepu, by sprawować posługę i sakramenty. Od 1958 r. parafia została włączona w nowopowstała Parafię pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Od 3 maja 1974 r. Przylep został afiliowany do Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Zawadzie, gdzie posługę proboszcza pełnił ks. Marian Borowiec.

Z dniem 13 czerwca 1981 roku posługę duszpasterską w nowo utworzonej parafii podjął ks. proboszcz Marian Sendecki., który był wcześniej wikariuszem parafii w Zawadzie. Zamieszkał w Przylepie w podarowanym domu przez Panią Ludwikę Jasińską , przy ul. 22 lipca 63. Posługę w Przylepie pełnił aż do śmierci 5 marca 2009 r. Parafianie, wdzięczni za ich kapłańską posługę, pamiętają o nich w modlitwach, zwłaszcza z racji Wszystkich Świętych, Dnia Zadusznego i rocznicy ich śmierci.

Od 20 marca 2009r. funkcję proboszcza z woli ks. Bp. Stefana Regmunta podjął ks. Jarosław Leśny.

Od 1986 r. parafia w Przylepie  obsługuje także kościół Matki Bożej Bolesnej w Płotach, który został wybudowany w latach 1983 -1986.

Od czerwca 2011 parafia podjęła trud budowy nowego Kościoła.